Aldrovanda

Rod tvorí iba jeden druh Aldrovanda vesiculosa, ktorá bola prvý krát objavená v roku 1699 v Indii.Aldrovanda je vzácna vodná rastlina plávajúca tesne pod hladinou. Listy sú usporiadané v praslenoch a na konci každého sa nachádzajú cca. 5mm veľké pasce. Pasce sú tvorené dvomi čepeľami, ktoré sa podobne ako u známej mucholapky po podráždení vnútorných chĺpkov rýchlo zatvoria. Korisť tvorí vodný planktón a drobné koríše. Aldrovanda rastie na špecifických močiarnych stanovištiach s nízkou konkurenciou iných rastlín, v čistých plytkých vodách spolu s rastlinami ako rákos, ostrica, pálka.  

Vyskytuje sa od tropického pásma Ázie, Afriky a severnej Austrálie, ale aj v oblasti mierneho pásma v Európe a Ázii. Rastliny z mierneho pásma sa vyznačujú tým, že na zimu zastavujú rast a chladnú periódu prežívajú vo forme tzv. turionov - akýchsi hybernačných pupeňov tvorených zhlukom listov.

 

Pestovanie

Aldrovanda sa dá úspešne pestovať v rôznych nádobách: od uhorkových fliaš, cez akvária rôznych veľkostí až po veľké jazierka. Nádoby môžu byť umiestnené v byte za oknom, na balkóne ako aj vonku v záhrade. Dôležité je vytvorenie správneho nálevu, ktorý zabezpečí podobné zloženie vody ako na prírodných lokalitách. Na ten sa používajú uschnuté listy (z minulej sezóny) ostrice alebo aj iných vodných rastlín. Ako u väčšiny vodných mäsožravých rastlín je dôležité zabezpečiť aj prísun živej koristi. Dôležité je tiež do nádrže pridať aj vhodných slimákov, ktorí jednak požierajú riasy, ktoré ohrozujú Aldrovandy, ale aj zabezpečujú prísun CO2 dôležitého pre dobrý rast. Nálev treba v závislosti od kvality vody raz za 3 až 6 mesiacov obmeniť. Nádoby by nemali byť vystavené vysokým teplotám a priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo spôsobiť bujnenie rias, ktoré by postupne zlikvidovali Aldrovandu

 

Škodcovia

Nemá žiadnych zásadných škodcov. Niektoré vodné živočíchy môžu požierať listy alebo aj celé rastliny. 

 

Rozmnožovanie

Vegetatívne: Rastliny sa úspešne množia delením, kedy z hlavnej osi rastlín vyrastajú postranné výhony. 

Generatívne: Rastliny po vykvitnutí vytvoria čierne guľaté semená. Ich klíčivosť je však veľkou neznámou a u pestovateľov sa nepraktizuje. 

 

Fotogaléria: Aldrovanda