Sarracenia

Sarracenie sú nádherné, elegantné mäsožravé rastliny. Rod je tvorený 8 základnými druhmi s množstvom poddruhov a variet. Rastlina pozostáva zo vzpriamených alebo poliehavých trubíc, ktoré môžu dosahovať aj výšku vyše 1m. 

Typickým stanovišťom sú trvalo podmáčané pôdy na okrajoch jazier alebo potokov. Ich výskyt na podmáčaných lúkach môže byť niekedy masový a mimoriadne príťažlivý.

Sarracenie sa vyskytujú na východnom pobreží USA. Najrozšírenejší je druh S. purpurea, ktorý sa vyskytuje aj v Kanade. 

Vzpriamene rastúce druhy tvoria hrubé podzemky, na ktorých na jednom konci vyrastajú nové listy zatiaľ čo druhý koniec pomaly odumiera. 

Podnebie na lokalitách je vlhké a teplé. Zima je mierna s občasnými slabými mrazmi. Druhy so severnejším výskytom ako S. purpurea znášajú aj väčšie mrazy, na lokalitách bývajú počas zimy prekryté vrstvou snehu. Rastliny zastavujú alebo obmedzujú rast počas zimy. Niektoré druhy tvoria zredukované pasce tzv. fylódia. Sarracenie sú veľmi úspešnými lovcami a často krát dokáže jedna pasca uloviť aj vyše sto múch. 

Kvety sú vysoké, zaujímavého tvaru a pestrých farieb. 

 

Pestovanie

Sarracenie sú robustné atraktívne mäsožravé rastliny nenáročné na pestovanie. Dajú sa pestovať tak na parapetnej doske ako aj na balkóne alebo v záhrade. Kvetináč by mal byť dostatočne veľký, tak aby podzemok mal dostatok priestoru na rast. Ako substrát sa používa zmes rašeliny a piesku alebo perlitu v pomere 2:1. Kvetináče by mali počas vegetácie stáť neustále vo vode, iba počas vegetačného kľudu v zime zálievku obmedzíme. Substrát by však nemal nikdy dlhodobo vyschnúť. V zime je dobré zabezpečiť rastlinám pokles teplôt. Chladnomilnejšie druhy ako S. purpurea alebo S. flava znášajú bez problémov aj mrazy a snehovú pokrývku, optimálne je ich zimovať pri teplote okolo 5 °C. Teplomilnejšie druhy ako S. leucophylla, S. minor a S. psittacina mrazom nevystavujeme a zimujeme ich pri teplote 10-15 °C. Základom úspešného pestovania je maximum svetla aj s priamym slnečným žiarením.  Kvetináče preto umiestňujeme v bytových podmienkach na južné okno. Počas vegetačného obdobia ich môžeme mať na balkóne alebo v záhrade. Druhy ako S. purpurea a S. flava môžeme pestovať celoročne vonku v umelom rašelinisku. Rastliny chránime iba pred dlhodobými holomrazmi. 

 

Rozmnožovanie

Vegetatívne: Častý spôsob množenia dospelých rastlín je rozdeľovanie väčších trsov. Kvetináč, v ktorom je viac rastových vrcholov je väčšinou jedna rastlina, ktorú vieme rozdeliť na viac častí. Vegetatívne množenie robíme vždy počas vegetácie, najlepšie na jar. Ďalšou možnosťou je narezkovať mohutnejšie podzemky na 5-10 cm dlhé časti. U obidvoch postupov oddelené časti ošetríme koreňovým stimulátorom a fungicídom a takto ošetrené ich umiestnime buď do živého rašelinníka alebo posadíme do bežného substrátu pre Sarracenie, avšak pridáme väčší podiel piesku alebo perlitu.     

Generatívne: Výsev semien je taktiež bežný. Semená si udržiavajú veľa rokov dobrú klíčivosť. Vysievame na povrch vlhkého pestovateľského substrátu, nikdy nezahŕňame. Výsev musíme stratifikovať chladom. Kvetináče so semiačkami uzavrieme do plastového sáčku a vložíme na 1-3 mesiace do chladničky. Počas tejto doby občas skontrolujeme, či je substrát vlhký a či semená neplesnejú. Po stratifikácii umiestnime kvetináče na teplo a svetlo a zabezpečíme im vyššiu vzdušnú vlhkosť. Keď majú rastliny 2-3 pasce, môžeme ich presádzať. 

 

Škodcovia

V zimných obdobiach, najmä pri teplejšom a vlhkom zimovaní bez vetrania sa môžu na listoch vyskytovať plesne a hubové ochorenia. Podzemky môžu niekedy odhnívať. Ako prevencia je dobré odstraňovať suché a napadnuté časti rastliny. 

Častým je aj výskyt savých škodcov ako puklice alebo vošky. 

Fotogaléria: Sarracenia